ISOVER staklena vuna
Staklena vuna je izolacijski materijal od staklenih vlakana i veziva, teksturom nalik vuni, najčešće dostupna u rolama. Ima izvrsna svojstva toplinske i zvučne izolacije. Najčešće se koristi za toplinsku izolaciju tavana, potkrovlja i spuštenih stropova, a upotrebljava se i kao izolacijski materijal za kose krovove sa lakim ili armirano-betonskim pločama, za izolaciju dvoslojnih ravnih krovova lake konstrukcije, te kao ispuna između greda i između greda drvenih podnih konstrukcija.
Proizvodi
Što je staklena vuna?
Staklena vuna je izolacijski materijal teksturom nalik vuni, najčešće dostupan u obliku rola ili ploča. Za proizvodnju staklene vune koriste se prirodni kvarcni pijesak, vapnenac i staklo (reciklirani stakleni otpad i nusproizvodi staklarske industrije). Ovi se materijali tale na visokim temperaturama a zatim se ta masa, propuštanjem kroz sito, pretvara u vlakna. Tim vlaknima se dodaje vezivo tj. smola koje djeluje kao ljepilo i održava masu kompaktnom, te se sve povezuje toplinom. Na taj način staklena vuna dobije oblik i odgovarajuća mehanička svojstva. Staklena vuna se potom reže i pakira u obliku rola kako bi bila spremna za primjenu u različite građevinske namjene.
Staklena vuna osim staklenog otpada sadrži i kvarcni pijesak s minimalnim dodatkom aditiva. Kvarcni pijesak je jedan od najbrže obnovljivih izvora energije na zemlji.
Ključne karakteristike staklene vune:
- održiva i ekološki prihvatljiva
- fleksibilan materijal za punjenje, lako se oblikuje i reže
- udovoljava strogim zahtjevima i propisima zaštite od požara
- dostupna u različitim gustoćama
Staklena vuna je održiv i ekološki prihvatljiv izolacijski materijal koji se zbog svoje fleksibilnosti lako oblikuje i reže, prilagođavajući se tako različitim građevinskim namjenama. Međutim, treba je zaštititi od vlage a preporučuje se i smanjenje propuštanja zraka dodavanjem sloja celuloze.
Zahvaljujući površini bez prašine, pogodan je za stvaranje ugodnog radnog okruženja. Istodobno, udisanje staklene vune i kontakt s kožom i očima izaziva iritaciju. Međutim, rezanje staklene vune izvedeno prema sigurnosnim propisima proizvođača (uz masku i rukavice) potpuno je sigurno.
Staklena vuna dostupna je u obliku role. Staklena vuna, koja je zbog pakiranja u roli jednostavna za rukovanje i transport, nije prikladna za izlaganje mehaničkim utjecajima, te je prilikom isporuke i ugradnje potrebno paziti da se ne izlaže mehaničkim utjecajima i pritiscima.
Staklena vuna udovoljava propisima zaštite od požara, negoriva je i pripada u A1 razred negorivosti čime jamči sigurnost zgrada.
Staklena vuna je dostupna u različitim gustoćama što omogućuje prilagodbu različitim projektnim zahtjevima. Zahvaljujući izuzetnim izolacijskim svojstvima i fleksibilnosti idealna je za zatvaranje zračnih raspora čime osigurava energetsku učinkovitost zgrade.
Međutim, otpornost staklene vune na vlagu je ograničena. Njena se učinkovitost često povećava dodavanjem sloja celuloze, osobito u situacijama kada izolacijski materijal nije dovoljno debeo da spriječi prodiranje zraka.
Iako je staklena vuna dobar izolacijski materijal, zbog svoje vunaste teksture nije otporna na korake pa se ne može izlagati mehaničkim utjecajima. Ne preporučuje se za izolaciju podova.
Područja primjene staklene vune
Staklena vuna ima široko područje primjene. Koristi se kao izolacijski materijal za kose krovove sa lakim ili armirano-betonskim pločama, za izolaciju dvoslojnih ravnih krovova lake konstrukcije, te kao ispuna između greda i između greda drvenih podnih konstrukcija. Osim toga, zahvaljujući izvrsnim svojstvima toplinske i zvučne izolacije, staklena vuna je posebno korisna za izolaciju tavana, potkrovlja i spuštenih stropova.
Njena fleksibilnost i jednostavna primjena omogućuju učinkovito punjenje prostora između drvenih greda i spojeva, čime se osigurava energetska učinkovitost zgrade.
Cijene staklene vune
Cijena staklene vune ovisi o njenoj gustoći. Što je veća gustoća veća je i cijena. Međutim, važno je ne štedjeti jer se izolacija staklenom vunom pokazala kao povoljna investicija. Umjesto trenutne uštede, važno je usredotočiti se na kvalitetu i dugotrajnu učinkovitost, što dugoročno donosi značajne prednosti i povrat ulaganja.