XPS ili EPS? Koji izolacijski materijal odabrati?


Koji materijal izabrati za toplinsku izolaciju, XPS ili EPS? U ovom članku ćemo Vas upoznati sa najbitnijim razlikama između ta dva termizolacijska materijala.

Bilo da se radi o obnovi ili novogradnji, učinkovita i kvalitetna toplinska izolacija  važnija je no ikada. Prednosti toplinske izolacije su raznovrsne: od očuvanja stanja građevine, smanjenja utjecaja na okoliš i smanjenja troškova grijanja do povećanja vrijednost nekretnine i udobnosti boravka u građevini. Na tržištu je dostupno mnoštvo materijala za toplinsku izolaciju, od kojih se osobito ističu izolacijski materijali od polistirena. Međutim, postavlja se pitanje koji je bolji izbor za izolaciju, XPS ili EPS? U ovom članku ćemo Vas upoznati s najvažnijim razlikama ta dva materijala te ćemo Vam pomoći odgovoriti na to pitanje.

 

 

Koje su najvažnije razlike između EPS-a i XPS-a?

 

Izolacijski materijali od polistirena zbog povoljnih izvrsnih svojstava, kao što je svojstvo zadržavanja topline, povoljna cijena i dobre tehničke karakteristike, imaju široko područje upotrebe. Svaki materijal ima svoje prednosti i mane i nije svejedno koji ćete materijal odabrati.

U nastavku ukratko predstavljamo najvažnija svojstva ova dva materijala za toplinsku izolaciju.

 

 

EPS (ekspandirani polistiren)

 

EPS, ekspandirani polistiren, stiropor – svi ovi nazivi označavaju isti materijal. EPS je tvrda pjena ćelijaste strukture izrađena od polimeriziranog stirena, koji je zbog svojih jedinstvenih tehničkih svojstava jedan od najčešće korištenih materijala za toplinsku izolaciju. Pogledajmo koje su najvažnije karakteristike EPS-a!

 

        • EPS sadrži 98% zraka koji je pohranjen u zatvorenim ćelijama, te zahvaljujući tome ima izvrsna svojstva toplinske izolacije koja može zadržati vrlo dugo, ukoliko se pravilno ugradi.
        • Može se koristiti u različite svrhe, pa je prikladan za toplinsku i zvučnu izolaciju podova, kao i za toplinsku izolaciju potkrovlja i fasada.
        • Otporan je kemikalije te je izdržljiv i dugotrajan materijal.
        • Stabilnog je oblika, protekom vremena zadržava fizikalna i mehanička svojstva, a ukoliko se pravilno pričvrsti može trajati desetljećima.
        • Budući da polistirenske kuglice ne prianjaju savršeno jedna uz drugu, ovaj materijal može apsorbirati vlagu iz okoline te se sukladno tome koristi na mjestima koja nisu izložena velikim količinama vlage.

 

POLISITREN

 

 

XPS (ekstrudirani polistiren)

 

XPS, stirodur, punog naziva ekstrudirani polistiren,  također se izrađuje od sintetičkih polimera proizvedenih od takozvanih aromatskih ugljikovodika stiren monomera. Međutim, za razliku od EPS-a, XPS ima zatvorene ćelije sa zajedničkim stijenkama. U praksi to znači da je XPS puno otporniji na vodu, stoga se može koristiti i na mjestima gdje se očekuje da će materijal biti izložen većoj količini vlage. Pogledajmo koje su najvažnije karakteristike XPS-a!

 

  • XPS ima izuzetno svojstvo toplinske izolacije i zahvaljujući tome svojstvu može drastično smanjiti toplinske gubitke građevine.
  • Zahvaljujući visokoj tlačnoj čvrstoći može izdržati velika mehanička opterećenja, ukoliko je pravilno pričvršćen i ugrađen, XPS ploče se često koriste za izolaciju potkrovlja jer su otporne na korake.
  • Zbog zatvorenih ćelija XPS apsorbira gotovo neznatne količine vlage, upravo zato su prikladne za izolaciju podnožja (cokla).
  • Zbog male težine ne predstavlja značajno konstruktivno opterećenje za građevinu.
  • Udovoljava svim propisima za zaštitu od požara, sadrži dodatke koji usporavaju širenje plamena.
  • Otporan je kemikalije te je izdržljiv i dugotrajan materijal.

 

 

 

 

 

 

 

 

Pitate se koji od ta dva materijala predstavlja bolji izbor za Vas? XPS ili EPS?

 

Prilikom planiranja toplinske izolacije uvijek se postavlja pitanje je li bolji izbor XPS ili EPS? Odluka nije jednostavna, obzirom da su ta dva materijala po mnogočemu slična. U nastavku ćemo Vam predstaviti najvažnije čimbenike temeljem kojih možete donijeti ispravnu odluku!

Tlačna čvrstoća

Ćelije XPS ploča su veće gustoće od ćelija EPS ploča, što znači da je tlačna čvrstoća XPS ploča veća. To znači da su XPS ploče otpornije na mehaničke utjecaje i zadržavaju oblik unatoč jačim opterećenjima.

Vodootpornost

Budući da su ćelije ekstrudiranog polistirena zatvorene, one minimalno upijaju vodu. Koja je razlika u vodoupojnosti ova dva izolacijska materijala? Prilično velika:

  • vrijednost apsorpcije vode difuzijom vodene pare EPS ploča je od 30 do 70 µ,
  • dok ista vrijednost kod XPS ploča može biti od 80 do 250 µ.

Dakle, ukoliko tražite izolacijski materijal za površinu koja će biti izložena većoj količini vlage tada svakako izaberite XPS ploče. Iako izloženost vlazi neće oštetiti EPS ploče, njihova termoizolacijska svojstva će se uvelike smanjiti.

Cijena

XPS ploče su obično od 10 do 30% skuplje od EPS ploča zbog toga što je proces proizvodnje EPS-a jednostavniji i zahtijeva manju potrošnju energije. Kako biste smanjili troškove, dobra je odluka EPS ploče upotrijebiti za toplinsku izolaciju fasade, a XPS ploče za toplinsku izolaciju podnožja.

 

 

Česta pitanja i odgovori

 

Koji je bolji izolator, XPS ili EPS?

Iako su termoizolacijska svojstva EPS-a slična XPS-u, ekstrudirani polistiren ipak ima bolja termoizolacijska svojstva

 

Koja je razlika u cijeni?

Cijena EPS ploča je uglavnom povoljnija od XPS-a, razlika u cijeni je od 10% do 30%.

 

EPS vs XPS, koji materijal odabrati za izolaciju podnožja (cokla)?

Za izolaciju podnožja definitivno je bolji izbor XPS, zato što je zbog zatvorenih ćelija otporniji na vlagu.

 

A koji je bolji materijal za toplinsku izolaciju fasade? XPS ili EPS?

I XPS i EPS ploče su dobar izbor za toplinsku izolaciju fasade, a na temelju dva važna čimbenika možete donijeti odluku. Iako je EPS cijenom povoljniji, termoizolacijska svojstva su manja od XPS-a, pa će za isti učinak biti potrebno upotrijebiti deblji izolacijski materijal.

 

 

Zaključak

Iako smo u članku detaljno prikazali najvažnije sličnosti i razlika između EPS-a i XPS-a, važno je naglasiti da su ovi termoizolacijski materijali namijenjeni obavljanju različitih funkcija, pa ih nije dobro uspoređivati.

 

Pogledajte naše proizvode!

 


Related products